We kunnen intussen wel stellen dat 2019 voor ons in het teken stond van het Wetboek van Vennootschappen en Verenigingen, afgekort WVV. Dat dit niet alleen voor ons gold, blijkt uit de grote vraag naar informatie uit heel Vlaanderen.
In deze blog zetten we kort nog wat zaken op een rij en kijken we al vooruit naar 2020, waar een nieuwe afkorting op ons wacht.
Geen dorp, stad of regio is nog veilig voor de komst van Scwitch. Want met onze vzw-sessies, al dan niet in samenwerking met (koepel)organisaties, zijn we stilaan in elke uithoek van het Vlaamse land geweest. Voor wie deelnam, heeft het Wetboek van Vennootschappen en Verenigingen geen geheimen meer. Tegen het einde van het jaar gaan we de kaap van 70 (!) sessies ronden. Dus je begrijpt dat de boodschap momenteel is : onze agenda voor het najaar zit vol, bomvol. Maar er is gelukkig nog wel wat tijd over om organisaties bij te staan met hun statutenwijzigingen. Want dat is nu eenmaal ook een gevolg van het nieuwe WVV.
Veel organisaties hebben die boodschap goed begrepen en nemen direct de koe bij de horens. Je kan immers al sedert 1 mei 2019 je statuten vrijwillig aanpassen aan de nieuwe wetgeving. Pas vanaf 1 januari 2020 ben je verplicht om, àls je iets verandert aan je statuten, meteen ook je volledige statuten aan te passen. Je hebt in principe tijd tot 1 januari 2024 om dit te doen – gelukkig maar, want dat geeft mij ook wat ademruimte ;-).
Maar laat het best niet liggen tot 31 december 2023, want vanaf 1 januari 2020 zullen al enkele dwingende bepalingen van toepassing worden op bestaande vzw’s, of ze nu al hun statuten hebben aangepast of niet. Dat betekent dat je een aantal bepalingen verplicht moet naleven, ook al staat er iets anders in je statuten.
Daarnaast zijn er nog enkele zaken die eveneens vanaf 1 januari van toepassing zijn, tenzij dit in jullie bestaande statuten expliciet uitgesloten is:
Omgekeerd zijn er zaken die vanaf 1 januari van toepassing zijn, maar enkel als dit in jullie statuten reeds expliciet voorzien zou zijn:
Bij Scwitch wordt er intussen stilaan een patroon duidelijk. Elk jaar kan worden samengevat met één afkorting die staat voor het voornaamste werkgebied waar we ons op toespitsen. In 2018 was dit zonder twijfel GDPR. In 2019 onbetwistbaar het WVV (en dat zal voor 2020 ongetwijfeld ook nog gelden). Maar daar komt voor 2020 zeker nog iets bij, dat weten we nu al: CRM! Samen met Sociare gaan we de komende maanden werken aan de ontwikkeling van een open source CRM-systeem op maat van (de noden van) de socioculturele sector. Daarvoor kreeg Sociare onlangs de erkenning en ondersteuning via de ‘Go-Digit! digitaal’ -projectoproep van de Koning Boudewijnstichting.
In maart plannen we een moment om het basisconcept toe te lichten. Met de feedback hierop gaan we dan verder aan de slag, om zo in het najaar van 2020 een handig, haalbaar en betaalbaar CRM-systeem voor de sector te kunnen lanceren. Wil je op de hoogte gehouden worden van waar en wanneer dit infomoment zal doorgaan? Stuur ons dan een mailtje door hier te klikken! Graag tot dan!’
Zoals gepubliceerd in de nieuwsbrief van De Federatie, 4 nov 2019.